DOCEBO poziom II

Sprawdź swoją wiedzę w nowej grze z serii DOCEBO!

Imię
Email

Naczynie liturgiczne, w którym umieszcza się konsekrowaną, czyli przemienioną w Ciało Chrystusa, hostię, aby ukazywać ją wiernym podczas adoracji oraz w czasie procesji eucharystycznych.

Jest to rodzaj ozdobnego, metalowego emblematu w kształcie krzyża lub medalionu, noszony na łańcuchu przez prałatów i kanoników.

Zbiornik na wodę święconą, umieszczanym najczęściej w przedsionku kościoła. Wierni wchodząc do świątyni, maczają palce w wodzie i czynią znak krzyża.

Naczynie z kamienia, metalu lub drewna, w którym przechowuje się wodę do chrztu.
Starochrześcijańska budowla kościelna, wywodząca się z typu budynku przeznaczonego na zgromadzenia publiczne, przeważnie z apsydą na siedzenie dla biskupa.

W Kościele katolickim, mężczyzna, który otrzymał drugi stopień święceń (wyższy od diakonatu i niższy od episkopatu).

Najważniejsza księga liturgiczna w Kościele katolickim obrządku rzymskiego, zawierająca teksty stałych i zmiennych części Mszy Świętej.

Budynek, konsekrowany przez Biskupa, przeznaczony do celów sakralnych: odprawiania nabożeństw, sprawowania sakramentów, odmawiania modlitw.

Metalowy, rozwierany, pozłacany lub posrebrzany uchwyt podtrzymujący Hostię umieszczaną w Monstrancji.

Nakrycie głowy duchowieństwa, używane od wczesnego średniowiecza. Kiedyś nazywany pileus lub infula, miał kształt czepka. Współcześnie ma wygląd czapki z trzema plisowanymi rogami.