DOCEBO online

Sprawdź swoją wiedzę w nowej grze z serii DOCEBO!

Imię
Email

Posługa w Kościele Katolickim wiążąca się z odczytywaniem podczas Mszy św. i nabożeństw czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii.

Gruby sznur, którym przepasuje się albę w pasie.
Nakrycie głowy duchowieństwa, używane od wczesnego średniowiecza. Kiedyś nazywany pileus lub infula, miał kształt czepka. Współcześnie ma wygląd czapki z trzema plisowanymi rogami.
Najstarsza szata liturgiczna (długa, biała, sięgająca do kostek, z długimi rękawami) zakładana przez  biskupa, księdza, diakona i lektora w czasie liturgii.
Biała prostokątna chusta, którą zakłada się pod albę, tak by okrywała szyję i ramiona noszącego albę.

Element bielizny kielichowej. Składany, lniany, kwadratowy obrus. Wyłącznie na nim, składa się konsekrowane chleb i wino podczas Mszy św. i Najświętszy Sakrament podczas nabożeństw.

Osoba świecka, która po przygotowaniu może uczestniczyć bliżej świętych obrzędów, tym samym reprezentując wiernych przy ołtarzu oraz pomagać celebransowi.

Naczynie liturgiczne, w którym umieszcza się przemienioną w Ciało Chrystusa hostię przechowywaną w tabernakulum i przeznaczoną do wystawiania w monstrancji podczas publicznych adoracji.

Osoba duchowna (mężczyzna) w najniższym (pierwszym) stopniu święceń.

Uroczyste nakrycie głowy biskupa. Składa się ona z dwóch usztywnionych materiałów, połączonych opaską, z dwiema wiszącymi z tyłu taśmami.