DOCEBO online

Sprawdź swoją wiedzę w nowej grze z serii DOCEBO!

Imię
Email

Metalowe naczynie liturgiczne zamykane przykrywką. Wewnątrz znajduje się metalowy koszyczek wypełniony rozżarzonymi węgielkami, na które sypie się sproszkowaną lub granulowaną mieszaninę żywicy i wonnych ziół.

W prezbiterium każdej katolickiej świątyni miejsce służące kapłanom do odczytywania tekstów liturgicznych, głoszenia homilii.

Symbol wiary katolickiej. Posiada pasyjkę malowaną, rzeźbioną w formie reliefu lub w postaci osobnej figury.

Naczynie liturgiczne, w którym umieszcza się przemienioną w Ciało Chrystusa hostię przechowywaną w tabernakulum i przeznaczoną do wystawiania w monstrancji podczas publicznych adoracji.

Charakterystyczna budowla z okresu największej świetności epoki rzymskiej, której pozostałości do dziś pozwalają podziwiać jego antyczną majestatyczność. Jego budowa została rozpoczęta przez Wespazjana w 72 roku n.e.

Ozdobna księga liturgiczna zawierająca teksty Ewangelii.

Element bielizny kielichowej. Składany, lniany, kwadratowy obrus. Wyłącznie na nim, składa się konsekrowane chleb i wino podczas Mszy św. i Najświętszy Sakrament podczas nabożeństw.

Naczynia liturgiczne w kształcie małych dzbanuszków, w których podaje się wino i wodę do Mszy św., zwykle umieszcza się je na szklanej lub metalowej tacce.
Technika malarstwa ściennego polegająca na malowaniu na mokrym tynku farbami odpornymi na alkaliczne działanie zawartego w zaprawie wapna.
Biała prostokątna chusta, którą zakłada się pod albę, tak by okrywała szyję i ramiona noszącego albę.