DOCEBO poziom I

Sprawdź swoją wiedzę w nowej grze z serii DOCEBO!

Imię
Email

Wierzchnia szata liturgiczna zwana nieszpornikiem, długa sięgająca do stóp, zarzucana na ramiona i spięta na piersi. Używana w uroczystej liturgii godzin i do udzielania sakramentów poza Mszą św.

W Kościele katolickim, mężczyzna, który otrzymał drugi stopień święceń (wyższy od diakonatu i niższy od episkopatu).

Człowiek, obdarzony podczas święceń pełnią kapłaństwa i mający prawo do prowadzenia Kościoła partykularnego lub diecezji przez własne nauczanie, troskę duszpasterską i przewodniczenie podczas sprawowania liturgii.

Sprzęt lub rodzaj mebla służący do klęczenia lub siedzenia z równoczesnym oparciem kolan o podnóżek. Służy do adoracji lub przyjmowania sakramentów.

Biała, sięgająca do kolan szata, z szerokimi rękawami. Jest używana m.in. przez ministrantów.

Okrągły opłatek, wypiekany z mąki pszennej i wody. W czasie Mszy Świętej staje się Ciałem Pana Jezusa.
Zasady moralne spisane palcem Bożym na dwóch kamiennych tablicach i przekazane Izraelitom za pośrednictwem Mojżesza.

Przedmiot wykonany przez żołnierzy Poncjusza Piłata prawdopodobnie z rośliny Ziziphus Spina Christi zaraz po wyroku wydanym przez prokuratora, w którym to skazał Jezusa na ubiczowanie.

Nakrycie głowy duchowieństwa, używane od wczesnego średniowiecza. Kiedyś nazywany pileus lub infula, miał kształt czepka. Współcześnie ma wygląd czapki z trzema plisowanymi rogami.

Metalowe naczynie liturgiczne zamykane przykrywką. Wewnątrz znajduje się metalowy koszyczek wypełniony rozżarzonymi węgielkami, na które sypie się sproszkowaną lub granulowaną mieszaninę żywicy i wonnych ziół.