DOCEBO poziom II

Sprawdź swoją wiedzę w nowej grze z serii DOCEBO!

Imię
Email
W chrześcijańskiej architekturze sakralnej budowla albo wydzielone pomieszczenie kościoła, w którym odbywa się obrzęd chrztu.

Sprzęt lub rodzaj mebla służący do klęczenia lub siedzenia z równoczesnym oparciem kolan o podnóżek. Służy do adoracji lub przyjmowania sakramentów.

Obustronnie namalowany obraz religijny w ozdobnych ramach lub posąg umieszczony na piedestale, do którego przymocowane są drążki służące noszeniu w czasie procesji.

Naczynie liturgiczne posiadające metalowy uchwyt. W czasie liturgii służy do przenoszenia wody święconej podczas obrzędu aspersji.

Budowla sakralna (albo też wyodrębniona jej część), najczęściej w formie kilkukondygnacyjnej wieży, służąca do sygnalizowania o zbliżającym się nabożeństwie bądź informująca, że nadeszła pora na modlitwę, np. Anioł Pański.

To naczynie liturgiczne, składające się z dwóch części: naczynia na wodę i tacy. W czasie Mszy św. służy do obrzędu lavabo.

Ozdobny daszek (najczęściej z bogato zdobionego materiału) niesiony nad kapłanem, który trzyma monstrancję z Najświętszym Sakramentem podczas procesji eucharystycznych.
Pierwsza i ostatnia litera greckiego alfabetu wypisana na woskowej świecy przez kapłana w Wigilię Paschalną.

Charakterystyczna budowla z okresu największej świetności epoki rzymskiej, której pozostałości do dziś pozwalają podziwiać jego antyczną majestatyczność. Jego budowa została rozpoczęta przez Wespazjana w 72 roku n.e.

Metalowe naczynie liturgiczne zamykane przykrywką. Wewnątrz znajduje się metalowy koszyczek wypełniony rozżarzonymi węgielkami, na które sypie się sproszkowaną lub granulowaną mieszaninę żywicy i wonnych ziół.