DOCEBO online

Sprawdź swoją wiedzę w nowej grze z serii DOCEBO!

Imię
Email

Naczynie liturgiczne, w którym umieszcza się przemienioną w Ciało Chrystusa hostię przechowywaną w tabernakulum i przeznaczoną do wystawiania w monstrancji podczas publicznych adoracji.

Jest to rodzaj ozdobnego, metalowego emblematu w kształcie krzyża lub medalionu, noszony na łańcuchu przez prałatów i kanoników.

Metalowe naczynie liturgiczne zamykane przykrywką. Wewnątrz znajduje się metalowy koszyczek wypełniony rozżarzonymi węgielkami, na które sypie się sproszkowaną lub granulowaną mieszaninę żywicy i wonnych ziół.

Okrągły opłatek, wypiekany z mąki pszennej i wody. W czasie Mszy Świętej staje się Ciałem Pana Jezusa.

Posługa w Kościele Katolickim wiążąca się z odczytywaniem podczas Mszy św. i nabożeństw czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii.

Gruby sznur, którym przepasuje się albę w pasie.
Ozdobny daszek (najczęściej z bogato zdobionego materiału) niesiony nad kapłanem, który trzyma monstrancję z Najświętszym Sakramentem podczas procesji eucharystycznych.

Wierzchnia szata liturgiczna zwana nieszpornikiem, długa sięgająca do stóp, zarzucana na ramiona i spięta na piersi. Używana w uroczystej liturgii godzin i do udzielania sakramentów poza Mszą św.

Symbol wiary katolickiej. Posiada pasyjkę malowaną, rzeźbioną w formie reliefu lub w postaci osobnej figury.

Biała prostokątna chusta, którą zakłada się pod albę, tak by okrywała szyję i ramiona noszącego albę.