Docebo online

Sprawdź swoją wiedzę w nowej grze z serii DOCEBO!

Imię
Email

Przedmiot wykonany przez żołnierzy Poncjusza Piłata prawdopodobnie z rośliny Ziziphus Spina Christi zaraz po wyroku wydanym przez prokuratora, w którym to skazał Jezusa na ubiczowanie.

Nakrycie głowy duchowieństwa, używane od wczesnego średniowiecza. Kiedyś nazywany pileus lub infula, miał kształt czepka. Współcześnie ma wygląd czapki z trzema plisowanymi rogami.

Metalowy, rozwierany, pozłacany lub posrebrzany uchwyt podtrzymujący Hostię umieszczaną w Monstrancji.

Niematerialna osoba, rozumna i wolna, nieśmiertelna, stworzona przez Boga i służąca Jemu.
Ozdobny daszek (najczęściej z bogato zdobionego materiału) niesiony nad kapłanem, który trzyma monstrancję z Najświętszym Sakramentem podczas procesji eucharystycznych.

Naczynie liturgiczne, w którym umieszcza się przemienioną w Ciało Chrystusa hostię przechowywaną w tabernakulum i przeznaczoną do wystawiania w monstrancji podczas publicznych adoracji.

Zbiór ksiąg religijnych judaizmu i chrześcijaństwa, objawionych przez samego Boga, którego kanon został ostatecznie ustalony na Soborze Trydenckim.

Naczynie liturgiczne, w którym umieszcza się konsekrowaną, czyli przemienioną w Ciało Chrystusa, hostię, aby ukazywać ją wiernym podczas adoracji oraz w czasie procesji eucharystycznych.

Noszone na szyi sakramentalium, najczęściej z wizerunkiem Matki Bożej lub Pana Jezusa.

Sztywna torebka do zawieszenia na szyi, w której zanosi się, umieszczony w odpowiednim naczyniu i korporale, Najświętszy Sakrament do chorych.